divide.cz
E-shop Info Links Forum F.A.Q. Contact

unitedkingdom.gif, 1 kB Manual

Stáhnout v PDF

DivIDE je diskový řadič pro připojení IDE diskových zařízení k počítačům ZX Spectrum a kompatibilním. Připojitelná zařízení zahrnují IDE hard disky, CD-ROM mechaniky a především CompactFlash (CF) karty, které jsou pro použití s těmito počítači velmi vhodné (pro své malé rozměry a nízké energetické nároky).

Kompatibilita

Řadič DivIDE je možné připojit k počítačům Sinclair ZX Spectrum 16KB, ZX Spectrum 48KB a Spectrum+, ZX Spectrum 128KB a ZX Spectrum 128 +2, Timex 2048, z počítačů československé výroby pak Didaktik Gama 80KB, 128KB a 192KB a Didaktik M.

Při odpovídajícím nastavení (jeden přepínač na desce řadiče) je řadič možno připojit i k počítačům ZX Spectrum +2A a ZX Spectrum +3.

Popis řadiče

Řadič DivIDE je tvořen jednak samotnými obvody pro připojení IDE zařízení a dále pamětí EEPROM o velikosti 8KB, ve které je uložen firmware usnadňující spolupráci počítače s řadičem při současném dodržení kompatibility s existujícími programy pro ZX Spectrum. Pro potřeby firmwaru je na řadiči osazena rovněž paměť RAM o velikosti 32KB. Dále řadič obsahuje tlačítko NMI pro vyvolání obslužného programu, který je součástí firmware.

Popis firmware

V současné době je k řadiči DivIDE dostupných několik druhů firmware, přičemž každý pokrývá jiný okruh potřeb uživatele.

1) FATware

Firmware dodávaný s novými řadiči DivIDE. Pracuje s disky a CF kartami, na kterých je vytvořen alespoň jeden diskový oddíl FAT16; umožňuje práci se soubory TAP (simulace mgf.pásky), Z80 a SNA (snapshoty) a SCR (obsah obrazovky). V současné verzi umí soubory pouze číst, možnost zápisu je plánována do některé z příštích verzí.

2) DEMFIR

Pracuje se souborovými systémy ISO9660, což ho předurčuje pro práci s připojenou CD-ROM mechanikou; umí ale i otevřít soubor ISO na harddisku. Pracuje se soubory TAP, Z80, SNA, MFC a SCR. Umí soubory pouze číst, takže se hodí hlavně pro hraní her.

3) MDOS3

Upravený diskový systém používaný původně s disketovými jednotkami Didaktik D40 a D80. Pracuje s obrazy disket pro tyto mechaniky; oproti disketové verzi je rozšířen o emulaci mgf.pásky. Jasná volba pro uživatele didaktiků.

4) +DivIDE

+DivIDE is an adaptation of the GDOS/G+DOS system found in the DISCiPLE/+D disk interfaces. It should work with all DISCiPLE and +D software which doesn't call routines in GDOS/G+DOS ROM directly. +DivIDE uses virtual disks of 1600 sectors each on the ATA drive. Certain GDOS/G+DOS features are extended and improved. NOTE: +DivIDE uses raw LBA access to disk images so take care if you're hosting another file system on your disk.

5) T-BIOS

TBIOS is basically a hardware testing utility. If you just built your divIDE you will probably want to flash this. TBIOS source code is available for starting developers as a demonstration of how to interface with ATA devices, how to handle shadow ROM entry points etc. Some goodies are included, such as divIDEo player and dithvIDE picture viewer. Anyway, this system doesn't handle any real files, you cannot load up your favourite game using it.

6) ESXDOS

www.esxdos.org
Reads and writes FAT12/16/32 partitions, supports LOAD and SAVE from/to TAP files.

7) Goldfinch

http://github.com/gasman/goldfinch
an open software stack for mass storage on the Spectrum.

Návod k použi

Příprava dat na IDE zařízení (pro firmware "FATware")

(pro tento úkon se nejčastěji používá běžné PC, popřípadě Apple Macintosh)

Připojení řadiče k počítači

UPOZORNĚNÍ: Jak řadič DivIDE, tak i jakákoliv jiná zařízení připojovaná do rozšiřujícího konektoru počítače připojujte pouze při vypnutém počítači, jinak hrozí jeho poškození či zničení!

Poznámka: Jumper A na DivIDE musí být osazen při připojení k Spectrum +2A, +2B nebo +3.

Práce se soubory TAP (emulace mgf.pásky) ve FATware Odpojení řadiče od počítače

pruhy.gif, 0 kB january 2021 noby(c)divide.cz