divide.cz

E-shop Info Links Forum F.A.Q. Contact

Časté dotazy

Nefunguje mi počítač ZX Spectru, Didaktik. Kdo mi jej opraví?
divide.cz se opravami počítačů nezabývá, zkuste se obrátit na SinDiKat nebo na Oldcomp.

Co je divIDE?
divIDE je IDE řadič pro ZX Spectrum s vlastná pamětí na systém (firmware). Pomocí redukcí je možné připojit paměťovou kartu, typicky CF, a během sekundy spouštět programy. Takže vlastně taková zjednodušená rychlá náhrada kazeťáku.

Jaký je nejlepší systém na divIDE?
FatWare je nejvíce uživatelsky přívětivý, má pěkné NMI menů a zobrazuje dlouhé názvy souborů. Bohužel umí jen nahrávat. ESXDOS umí vše co je potřeba, má NMI menů pro spouštění a pomocí příkazů umí ukládat soubory a spousty dalších věcí, jako simulaci Betadisku. Ovládání a instalace už je trošku náročnější.

V čem se liší esxide.tap a esxmmc.tap?
Liší tím pro jaký HW jsou určeny, esxide je pro divIDE a esxmmc je pro DivMMC.

Nefunguje FatWare, vůbec se nezobrazí logo a po stisku NMI proběhne reset ZXS48?
Může být poškozen signál /M1 na procesoru Z80, který ZXS48 nepoužívá a funguje i bez něj. Stačí vyměnit Z80.

Nefunguje ESXDOS, vůbec se nezobrazí logo, FatWare funguje.
Pro jistotu zkontrolujte zda nemáte SRAM CY62256, u některých kusů se to stávalo a stačilo vyměnit pamět 62256 za jinou od jiného výrobce.

K čemu jsou jumpery?
JP2 nebo taky jumper E povoluje mapování divIDE a zároveň zakazuje zápis do flash EEPROM. Jumper A slouží pro kompatibilitu s počítači +2A, +2B a +3.

Jak změnit firmware?
Pokud je v divIDE nějaký funkční systém, typicky FatWare, tak stačí na kartu nahrát tzv. flasher, což je TAP soubor, který zapíše do EEPROM požadovaný systém. Tento soubor spustíte ze systému, který máte právě v divIDE funkční. Po spuštění je potřeba vyndat JP2(E) pro povolení zápisu, v opačném případě se systém neuloží, ale většina systémů pak funguje v režimu MAPRAM, kdy je možné je vyzkoušet a systém je běží z paměti RAM. Po vypnutí se spustí původní systém. Některé systémy potřebují na kartě své soubory nutné pro jejich běh, typicky ESXDOS a MDOS3.

DivIDE zlobí s Didaktikem M?
DivIDE je vyvinuto na Didaktiku M a pro spolehlivou funkci byla osazena odporová síť 8x4k7, která se normálně neosazuje, se ZXS není potřeba nikdy a Didaktiku je to asi dle verze.

K čemu slouží C8?
C8 zůstalo ve schématu po změně typu tranzistoru T3 z BC337 na BF199, nyní se neosazuje.

S CF kartou 256 nebo 512MB nenabíhá ZXS48?
Některé CF karty většinou o těchto kapacitách drží signál reset v nule, pomůže pullup odpor mezi signál reset a +5V o hodnotě okolo 10k.

Funguje DivIDE se 128KB?
Systémy divIDE si softwarově vynucují režim USR0, kdy běží 48 Basic, ale je přístupná RAM 128K. Je to k vůli kompatibilitě s Basicem. Může se stát, že některé programy nebudou fungovat, často stačí jen přepsat nahrávací Basic, aby správně stránkoval. Většinou lze najít verzi nevyžadující 128 Basic.

pruhy.gif, 0 kB 1982 noby(c)divide.cz