divide.cz

E-shop Info Links Forum F.A.Q. Contact

unitedkingdom.gif, 1 kB Návod na stavbu pro mírně natvrdlé

.:[ resp. pro méně zkušené :-) ]:.

Dostal se Vám do rukou DivIDE DIY Kit (Do It Yourself - udělej si sám), který jste s největší pravděpodobností získali od autora DivIDE, Pavla Cimbála alias Ziloga, příp. Jardy Smětáka - Nobyho (dříve Aragorna). V sáčku za 600,-Kc je deska DivIDE, několik patic, IO, odporů, jedna dioda, tři LED diody, IDE konektor, tlačítko, sběrnicový konektor, keramické kondenzátory, tři tranzistory, atd... Co s tím? Postavte si svoje DivIDE! Je to snadné a s trochou trpělivosti to zvládne i úplný amatér.

Co budete určitě potřebovat

V balíku se nachází takovýto sběrnicový konektor. Jelikož ZX Spectrum má sběrnici dlouhou 28 pinů (vč. zámku), musíme si dodaný konektor upravit.
01 Nejprve si spočítejte piny. Musíte jich mít 28, tzn. všechny zbývající půjdou pryč. Odpočítejte si 28 pinů odprostředka tak, aby vám zbyl na každém konci min. 1 volný pin. Mě zbyl na jednom konci 1 a na druhém 2 piny. Malým šroubováčkem podeberte zepředu všechny tyto přebývající plošky a prstem nebo pinzetou je vytáhněte. Vytáhnout musíte vždy horní i dolní plošku. Výsledek by měl vypadat podobně jako na obrázku.

02 Nyní je potřeba konektor z obou stran zkrátit. Zde nám velmi pomůže zmiňovaný svěrák. Upněte konektor do svěráku tak, aby se vám snadno řezal a rovně odřízněte kusy konektoru, kde jste před tím vyndali kovové plošky.


03 Obě strany konektoru pak začistěte jemným pilníkem.

04 Teď je ješte nutné do konektoru přidat zámek, aby nešel na sběrnici ZX Spectra nasadit posunutý apod. Chybným nasazením bychom mohli poškodit jak počítač, tak interface.
Jako zámek nám poslouží obyčejný hřebík.
Postavte si konektor naležato piny od sebe a ZLEVA odpočítejte 4 piny. PÁTÝ pin vytáhněte stejným způsobem, jako před řezáním. Tady bude zámek-hřebík. Pomůckou může být např. i nějaký jiný interface pro Spectrum.
Se shora si udělejte malou značku, třeba fixem nebo malý důlek šroubovákem, asi 2mm od hrany konektoru. Upněte konektor vhodně do svěráku. Uchopte hřebík kleštickami a přiložte kolmo k důlku/značce. Do druhé ruky vezměte páječku a hřebík nahřejte, až sám zajede skrz konektor. Dbejte na to, abyste drželi hřebík stále kolmo na konektor, aby vám na druhé straně nevylezl někde jinde.
Nahřátý hřebík poté můžete zapustit úplně do konektoru.
Na druhé straně jej uštípněte a začistěte pilníkem do roviny s konektorem.05 Konektor důkladně očistěte.
O nějaký rovný předmět (nejl. o stůl) mírně ohněte obě řady pinů k sobě tak, aby se po přiložení k desce dotýkaly plošek na DivIDE.

06 Ujistěte se, že máte konektor k desce přiložený správně a že jste správně vsadili zámek (hřebík). Připájejte první pin konektoru k DivIDE (je jedno který, ale musí být nejkrajnější).

07 Ustavte konektor vůči desce tak, aby byl rovně a připájejte poslední pin na opačné straně. Pak můžete konektor ještě mírně dorovnat.

08 Nyní postupně připájejte všechny piny shora i sdola. Jde to velmi snadno a stačí jen malé množství cínu.

09 Teď nasaďte všechny patice tam, kam pasují a dejte pozor na směr výřezu (malý žlábek na straně patice). Při pohledu na DivIDE shora (tak, jak příjde zasunout do ZX Spectra) musí žlábky směřovat nahoru a vpravo!
Připájejte všechny patice. Dejte pozor, aby byly všechny zasunuty až na doraz. Později s nimi již nelze hýbat. To platí i pro všechny ostatní součástky (kromě IO).

10 Připájejte další "neživé" komponenty - piny na jumpery, tlačítko a IDE konektor. IDE konektor musí směřovat výřezem dovnitř DivIDE, viz. obrázek.

11 Osaďte celou desku součástkami. Nepotřebujete schéma, stačí to pozorně udělat přesně podle těchto obrázků. Integrované obvody (čipy) ještě nenasazujte. Pozor u osazování LEDek, kratší nožička je vždy blíž IDE konektoru! Pozor také při osazování ostatních součástek. Pokud neznáte hodnoty odporů, orientujte se podle barevných proužků a porovnávejte s obrázky. Pozor na to, abyste neosadili nějakou součástku obráceně. Pouze u keramických kondenzátorů (zde žluté) je to jedno.


12 Zespodu na desce teď máte "les" nožicek. Postupně je zapájejte a nožicky pak odštípněte kleštickami nebo nůžkami. Pouze v případě, že máte méně výkonnou páječku si nožičky nejdřív ohněte, uštípněte na požadovanou délku a následně zapájejte. Pozor také na to, aby součástky byly nadoraz a z horní strany desky moc nevyčuhovaly.


13 Osaďte patice integrovanými obvody. Opět podle obrázku a opět velký pozor na směry žlábků! Předprogramované GAL obvody rozlišíte takto:
Postavte je vedle sebe "na záda". Na každém GALu jsou dvě vylisovaná kolečka, jedno se jménem výrobce a druhé s číslem. Seřaďte čísla od nejmenšího po nejvyšší a dostanete řadu A-R-M. Tedy GAL_A (nejnižší číslo), GAL_R (prostřední) a GAL_M (nejvyšší). GAL_A zasuňte do patice těsně pod tlačítkem NMI, žlábkem vpravo. GAL_M je umístěn dole úplne vlevo (žlábkem nahoru) a GAL_R je napravo od něj (žlábkem nahoru). Ostatní IO viz. schéma komponentů DivIDE nebo fotky hotového interface.

14 DivIDE je hotové! Ještě si připravte jeden jumper (měl by být součástí kitu, pokud ne, vezměte jej např. z nějaké staré PeCe). Zasuňte DivIDE do Spectra a zapněte počítač. Jumper ještě nezasouvejte.
Spectrum by mělo normálně naběhnout. Pokud jumper zastrčíte, po zapnutí se objeví attributový chaos. Nahrajte z kazety nebo propojením s PeCí* firmware (napr. FatWare ci Demfir). Po vyzvání se ujistěte, že je jumper (označený na desce jako "E", jumper označený jako "A" potřebujete jen v případě, že máte ZX Spectrum +2A nebo +3) vysunutý a stiskněte nějakou klávesu. Chvíli bude blikat BORDER a pak se objeví hláška, že je vše v pořádku. TED ZASUŇTE JUMPER "E". Vypněte Spectrum.

*Firmware se většinou distribuuje ve formě TAP souboru. Pokud jej chcete "vypískat" do Spectra, můžete např. použít program TAP2TZX , který jej převede do formátu TZX a dále PLAYTZX , který buď rovnou vypíská nebo s přepínačem /voc vygeneruje .VOC soubor a ten již snadno přehrajete např. ve WinAMPu nebo jiném přehrávači. Samozřejmě, že lze i jinak, toto je pouze jeden ze způsobů, který se mi osvědčil.

15 Nasuňte na DivIDE CF-IDE* redukci s CF kartou s nějakým obsahem (dle systému) nebo připojte kšandou harddisk a připojte jej k externímu napájení (např. PC zdroj).

*CF-IDE není dodávána s DivIDE, je jí nutné dokoupit. Nějaké CF-IDE redukce vyrobil Zilog, poté se objevila dokonalejší a kompaktnější verze od Nobyho. Podobnou redukci lze koupit i v obchodě, jedná se o běžnou redukci IDE<>CF (Vyžaduje však externí napájení).

16 Zapněte Spectrum. Mělo by naběhnout i s vaším novým DivIDE!

pruhy.gif, 0 kB 1982 noby(c)divide.cz